Psykologhuset ved Åen er åbnet i København i det nye skønne område ved stillegaden på Vester Voldgade
Psykologhuset ved Åen ligger på Vester Voldgade 100. Der er 3-4 minutters gang fra rådhuset og 10 minutters gang fra Hovedbanegården. Det betyder let adgang for dig og dine klienter, også selv om de kommer langvejs fra.
Vester Voldgade er gennem de sidste 2 år blevet gennemrenoveret og helt lukket for trafik i den ende, hvor Psykologhuset Ved Åen er placeret. Psykologhuset ved Åen ligger derfor i omgivelser med brosten, træer, bænke og udendørs bordfoldbold. Vi tror, at det bliver et usædvanligt skønt sted også fremover, fordi rammerne er lagt til at der trækkes et mere livligt gade- og forretningsliv ned ad Vester Voldgade, samtidigt med at det er fri for biler. Området blev i 2013 af magKBH læsere kåret til den bedste nye bid af København i 2012 – læs mere her og her. I 2017 vil der være kulturcenter for enden af Vester Voldgade.
Du kan være i klinikfællesskabet enten på timeleje eller i dit eget lokale fuld tid.
Du bestemmer selv, hvornår og hvor du vil have dine timer. Det vil sige, at du eksempelvis kan have 2 timer onsdag i ét lokale i en uge, fem timer fordelt på tirsdag og fredag i et andet lokale i næste uge og ingen timer ugen efter. Nogle bruger lokalerne få timer om måneden, mens andre kommer næsten hver dag og kender hinanden. Man er velkommen, hvad enten man blot vil have et par timers ekstra indtægt ved siden af sit job, eller man er fuldtidsselvstændig. På den måde bruges lokalerne bedst muligt, og det betyder at Psykologhuset ved Åen er den billigste løsning for langt de fleste.
Ugentlig rengøring, internet, print og kopi, kaffe/the, samt andet er en del af prisen. Ideen er, at du kan koncentrere dig om samtalerne og ikke om at være vært. Alle sørger i dagligdagen for at fjerne sin egen opvask og hjælpe til, at lokalerne er indbydende.
I alt har vi 6 ny istandsatte, professionelle terapilokaler. De er bl.a. lydsikre, så samtalerne ikke forstyrres og der er whiteboards. Det bliver flot møblerede, lyse lokaler. I Århus oplever vi, at mange føler sig godt tilpas i vores lokaler.
Alle tilbydes en personlig plads på vores hjemmeside, der i Århus ligger i top på google. På hjemmesiden kommer du til at stå sammen med de andre fra København. Øverst står den administrative leder af stedet. Rækkefølgen nedenunder bestemmes efter hvornår man er startet. Det vil sige, at de der tegner kontrakt først står øverst.Vi er ved at gøre hjemmesiden klar, og klienter fra Sjælland vil automatisk blive ført til listen med de psykologer, der er i København.
Se flere billeder her.
Diverse:
Parkering kan ske i kælderen under Industriens Hus, H. C. Andersens Boulevard 18 – 6 minutters gang (kr. 35 per påbegyndt time). Alternativt på sidegaderne til H.C. Andersens Boulevard. Om knap 3 år åbner metroen på Rådhuspladsen, 3-4 minutters gang fra stedet.
Du kan læse mere om Psykologhuset Ved Åen her.
Kort over placering af Vester Voldgade 100
Relaterede Indlæg
Har du klager over psykolog?
Vælger du en psykolog, hvor du ikke får offentlig tidskud – dvs. at du ikke...
Psykologhuset ved Åen er åbnet i København i det nye skønne område ved stillegaden på Vester Voldgade
Psykologhuset ved Åen ligger på Vester Voldgade 100. Der er 3-4 minutters gang...